Καλημέρα,


Έχω μια περίπτωση κτηρίου με παραβάσεις κατηγορίας 5 (υπέρβαση δόμησης ΚΧ 40,65 τ.μ., Χ30 σοφίτας 8,9 τ.μ και υπέρβαση επιτρεπόμενου ύψους >20%).


1) Αρχικά το κτίριο προοριζόταν να γίνει διώροφο με ήμι-υπόγειο, το οποίο κατέβαινε στο - 1,80μ. και το υπόλοιπο ήταν πάνω από το έδαφος. Εν τέλη το κτίριο ενεργήθηκε χωρίς το υπόγειο , ''μεταφέρθηκε'' προς τα επάνω. Μετατράπηκε σε τριώροφη οικοδομή. Αρχικά είχαν προβλέψει τοιχώματα υπογείου στην στατική μελέτη. Δεν έχω πλήρη εικόνα για το πως κατασκευάστηκε, άλλα υπάρχει τρόπος να δικαιολογήσω την μη απαίτηση ΜΣΕ ; Προς ποια κατεύθυνση πρέπει να πάω ; Στο ΦΕΚ 1643 υπάρχει το ια) του άρθρου 2 που μιλάει για τα επιπλέον φορτία και τα εδάφια που μιλάνε για 75% μπατική τοιχοποιία και οπλισμένο σκυροδέματα για τα υπόγεια, άλλα εγώ ουσιαστικά δεν έχω πια υπόγειο σε περίπτωση που μπορώ να το αποδείξω το τρόπο κατασκευής.


2) Στην τρίτη στάθμη του κτηρίου αρχικά δεν είχαν προβλέψει την σοφίτα που φαίνεται στις εικόνες, πάνω από το μπάνιο. Ουσιαστικά κατασκευάστηκε επιπλέον η σκάλα που βγάζει στην σοφίτα και η πλάκα της σοφίτας. Μπορώ να αποφύγω την ΜΣΕ με το κριτήριο των 25 τ.μ μιας και πρόκειται για μικρή επιφάνεια 8,9 τ.μ. ;
Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	1.thumb.png.600ff6f7f712aa7dccd2bbedc7e75f22.jpg
Προβολές:	7
Μέγεθος:	42,5 KB
ID:	1883Κάντε κλικ στην εικόνα για να μεγαλώσει

Όνομα:	2.thumb.png.80dbbcd7104a844765ae9e0cf9cd250a.jpg
Προβολές:	8
Μέγεθος:	44,5 KB
ID:	1884